porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 7


TomaszJtemat nr 308-102
visibility czytano 1526 razy

Jak usunąć błędy w podłodze na gruncie? Progi w garażu i wejściu


Jestem w trakcie budowy domu. Nabyłem Pana książkę i mam kilka pytań. Jestem już po etapie tynków oraz instalacji elektrycznej, CO-Hydrauliki. 


1) Jak zabezpieczyć (hydroizolacja + termoizolacja) na chudziaku? Przylega on do fundamentów a na nim ułożone już są instalacje. Jaką zastosować aby nie śmierdziało oraz nie wydzielały się szkodliwe związki?

2) Przeglądając Pana książkę znalazłem kolejny błąd u siebie jeśli chodzi o balkon (strona 255). Mam płytę wylaną ze spadkiem przy murze 14 cm na jej końcach koło 12 cm i co w takim przypadku? Jak wykonać poprawnie izolację balkonu?

3) W przypadku drzwi zewnętrznych oraz garażowych - gdzie należy zakończyć wylewki? Równo ze ścianami? Jak rozwiązać te miejsca by nie było mostków cieplnych?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe dylatacje garaże hydroizolacje podłogi posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi projekty wykonawcze

GTtemat nr 308-202
visibility czytano 363 razy

Podłoga podniesiona wg "kanadyjczyka"


Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać fundamenty pod strop drewniany (crawl space) w sytuacji występowania wysokich wód gruntowych oraz czy i jak izolować grunt pod stropem? Zamierzam również dołączyć "piwniczkę ok. 4-5 m2 pod spiżarnią w której będzie również rewizja do wejścia pod budynek.
Posiłkuję się tym co przedstawia firma, która buduje "kanadyjczyki".

Zestawiając to co zawiera książka "Sekrety..." odnośnie fundamentów oraz fotorelację ze strony tej firmy, mam wątpliwości co do poprawności wykonania tych prac (brak podkładu betonowego oraz hydroizolacji ławy fundamentowej, wieńca ściany fundamentowej). Może to ja jestem w błędzie, bo dom w technologi szkieletowej jest dużo lżejszy niż murowany i może nie potrzebuje takiego fundamentu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadowienia domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy jednorodzinne błędy projektowe porady inwestorom podłogi podniesione

Angela Angeloratemat nr 308-485
visibility czytano 972 razy

Popękany jastrych ogrzewania podłogowego


Z wiadomych powodów nie zdecydowaliśmy się na wylewki z mixokreta na ogrzewaniu podłogowym, nie znaleźliśmy też ekipy, która wykonałaby je z domieszką plastyfikującą. Nie chcieliśmy również podłóg z gipsu.  Przystaliśmy więc na ofertę jednej z dużych betoniarni, która zaproponowała wylewki płynne betonowe wraz z wykonaniem.  Szczegóły dot.  tego produktu w załączonym zdjęciu.
Widzieliśmy wcześniejszą realizację i nic nie budziło naszych zastrzeżeń.  U nas jednak jest inaczej - pomimo wykonanych dylatacji w każdym progu/przejściu i szczelnego nakrycia nową folią na 7 dni, wylewki po miesiącu zaczęły pękać.  Od wylania minęło już 2 miesiące i spękań jest sporo. Nie użyli siatki zbrojeniowej, bo twierdzili, że włókna PP/domieszki p/skurczowe w zupełności wystarczą.
W załączonym zdjęciu rzut parteru, na którym na zielono zaznaczone są dylatacje, na pomarańczowo największe pęknięcia.  Jedno pęknięcie wzdłuż salonu ma szerokość 1mm! Rogi podniosły się miejscami o 3 do 5 mm. W jednym miejscu zaznaczonym różowymi kropkami rogi podniesione o 8mm! W miejscu największych pęknięć wylewka również się podnosi. Nie położyliśmy folii refleksyjnej bo wykonawca przekonywał o skurczach minimalnych.
W całym domu 220m podłóg z ogrzewaniem podłogowym, grubość jastrychu 6 cm, okładzina ma być w całym domu wyłącznie z płytek gresowych 33x33 cm z fugą 3-5 mm.
Warstwy podłogi to: beton podkładowy, kmb, folia, 10cm XPS, folia, płyty systemowe z rurkami grzejnymi, jastrych betonowy 6 cm. Taśma dylatacyjna przy ścianach gr.1 cm.
Jastrych nie był jeszcze wygrzewany, bo wg książki ma to być na 3 dni przed układaniem płytek, więc z uwagi na powyższe musimy się wstrzymać z flizowaniem.

Moje pytanie brzmi;
1. Jak naprawić pęknięcia przed flizowaniem?
2. Czy mimo napraw, ułożone płytki mogą pękać w miejscu powstałych spękań jastrychu?
3. Czy w miejscach gdzie beton podniósł się najwięcej może złamać się po dociążeniu meblami?
4. W jaki sposób wyrównać poziom po podniesieniu przed ułożeniem płytek? Wystarczy zeszlifować, czy jakaś warstwa wyrównująca?
5. Kiedy w tej sytuacji zacząć wygrzewać jastrych?
6. Czy i jakie mogą być skutki spękań podczas ruchów termicznych tej podłogi na zalane rurki ogrzewania?

Jutro mamy się spotkać z technologiem/wykonawcą  od tego betonu celem znalezienia rozwiązania problemu.  Będę wdzięczna za odpowiedź, bo mam wrażenie, że wykonawca ma tendencję do bagatelizowania sprawy, a nam ręce opadają.  Staraliśmy się jak najlepiej, zapłaciliśmy za ten beton jak za anhydryt i mamy co mamy. Odechciewa nam się już wszystkiego :(
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze jastrychy betonowe

rjazwiectemat nr 308-1516
visibility czytano 799 razy

Strefa bezokapowa połączona z dachem


Moje pytanie dotyczy rozwiązania okapu w dachu bezokapowym. Wiem, że okap jest lepszy, ale czasami względy estetyczne przeważają i chciałbym to zrobić dobrze. W projekcie gotowym, który zakupiłem jest pokazany detal okapu wg załączonego rysunku.
Na etapie rozmów z wykonawcami dachu ustaliliśmy inny układ warstw (załączony drugi rysunek).
Dach jest prosty dwuspadowy o nachyleniu 40st; bez okien połaciowych i komina (tylko wentylacja kanalizacji i wyrzutnia wentylacji mechanicznej). Długość połaci od kalenicy do okapu 5,3 m. Bezpośrednio pod dachem jest strych, który będzie używany jako przechowalnia. Strop żelbetowy. Tylko nad salonem otwarcie do dachu.
Warstwy 2 i 3 z rysunku nowego układu warstw ostatecznie będą wykonane zintegrowaną membraną Corotop Metal. Warstwa 6 to będzie membrana Corotop Red Strong.
Rozwiązanie okapu poza zmianą warstw dachu będzie wykonane prawdopodobnie tak jak w projekcie gotowym. Jednak mam co do tego rysunku kilka wątpliwości.

1. Czy w miejscu, które zaznaczyłem na detalu kolorem zielnym nad deską czołową (9) powinna być jakaś warstwa wiatroizolacyjna? Jeśli tak to czy wystarczy folia pe 0,2 przymocowana do powierzchni krokwi do pod deską czołową na zakład pod pas nadrynnowy (10), czy może musi tu być membrana paroprzepuszczalna?

2. Element nr 12 jest opisany jako blacha perforowana. Na stronie 95 Pana książki jest informacja, że powierzchnia wlotów i wylotów szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 1/300 powierzchni połaci, co w przypadku mojego dachu oznacza szczelinę na całej długości o szerokości 1,77 cm. Ja będę miał szczelinę 2,5 cm (na wysokość kontrłat), więc logiczne wydaje mi się, że prześwit względny tej blachy powinien wynosić ~71%. Jednak z dedykowanych taśmy ochronnych sprzedawanych w hurtowniach dachowych produkt o największym prześwicie względnym jaki znalazłem to siatka PVC o prześwicie 49%. Rozwiązaniem byłoby podwyższenie kontrłat do 3,6 cm jednak to wymaga zamawiania produktu niestandardowego, który jest sporo droższy. Łaty 6x6 zastosowane jako kontrłaty to też spora różnica w cenie.
Rozważam też zakup siatki ze stali nierdzewnej (drut 0,5 mm oczko 2x2 mm prześwit 80%) jednak dekarz est bardzo niechętny takiemu rozwiązaniu, bo taką siatkę trzeba by było ciąć na paski po 7,5 cm i brzegi miałaby kolczaste i mogła by uszkodzić membranę.
Czy jest może jakiś inny patent na rozwiązanie tego problemu.

Podobny problem mam z gąsiorem. Każdy z dekarzy, z którymi rozmawiałem proponuje jakiś rodzaj wentylowanej listwy podgąsiorowej takiej jak załączona listwa Ruukki. Już na oko widać, że w jej przypadku prześwit jest zdecydowanie za mały. Nie udało mi się wymyślić sensownego zastępstwa dla tej listwy. Może jest Pan w stanie podpowiedzieć czego szukać.

3. Czy zakończenie styropianu jest zaplanowane poprawnie? Czy może styropian powinien sięgać tak jak zaznaczyłem na czerwono?

4. Ciemnym niebieskim zaznaczyłem poziom planowanej podłogi z desek na legarach. Pod deskami będą przewody instalacji wentylacyjnej, część przewodów elektrycznych i teletechnicznych. Pod deski będzie zrobiona dodatkowa izolacja nasypowa.
Czy powinienem pogrubić warstwę wełny i przesunąć paroizolację do linii narysowanej jasnym niebieskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1738
visibility czytano 381 razy

Błędy w hydroizolacjach posadowienia domu na zboczu


Po wykopie na podłożu gliniastym wykonawca wylał podkład betonowy (chudziak 10 cm), na którym ułożył szalunki i zalał ławy. Zabezpieczył je od wewnątrz Dysperbitem a następnie zasypał piaskiem (tak, już odnalazłam informacje o tym, że to niewskazane) i zalał ponownie tzw. chudziakiem. Potem na ławach zbudował ściany piwnicy.

Dom niestety oczekiwał kilka miesięcy na montaż dachu i w międzyczasie do piwnicy nalało się kilka razy wody po kostki. Dach jest już od stycznia zamontowany i piwnica wygląda na suchą ale podczas prac hydraulicznych odkuty został fragment betonu w jednym z pomieszczeń piwnicznych i okazało się, że piasek, który znajduje się pod spodem jest zupełnie mokry! Ponieważ piasek ten jest umieszczony między dwiema warstwami betonu, nie wiadomo w jaki sposób miałby wyschnąć.

Nie zrobiliśmy jeszcze w piwnicy hydroizolacji (też już wiem, że powinna być zrobiona przed instalacjami ale niestety już na to za późno) i nie wiemy jak w tym przypadku postąpić: robić hydroizolację i zignorować wilgoć, poczekać aż samo wyschnie. Czy to możliwe? Jak długo to może potrwać? Skuć cały beton i wysuszyć piasek lub wymienić na coś innego? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie? Załączam zdjęcia poszczególnych etapów prac.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia piwnice fundamenty porady inwestorom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-1913
visibility czytano 530 razy

Czy potrzebny jest cokół na drewnianej elewacji wentylowanej?


Panie Jerzy,
jesteśmy na etapie tworzenia projektu budowlanego domu szkieletowego z elewacją drewnianą. Założeniem koncepcyjnym jest zrównanie podłogi wewnątrz budynku z poziomem gruntu. Pojawił się jednak dylemat jak rozwiązać styk ściany konstrukcyjnej z płytą fundamentową (dokładnie z wieńcem). W związku z tym, iż ze względów wizualnych nie chcieliśmy stosować cokołu, szukamy właściwego rozwiązania dla tego detalu tak aby deską elewacyjną można było zejść jak najniżej do gruntu.

Architekt przygotował kilka wariantów rozwiązania dla tego problemu, przy których pojawiły się jego następujące pytania:
1. Czy według fizyki budowli obniżenie
wieńca obwodowego poniżej poziomu terenu niesie ze sobą jakieś ryzyka?
2. Jaki produkt mógłby Pan zaproponować w przypadku zastosowania na cokole styroduru 8 cm grubości? Czy są takie produkty, które przy tej grubości pozwolą nam zachować właściwe parametry cieplne?
3. Jakie ryzyka dostrzega Pan w przypadku próby schodkowania izolacji cokołu i płyty fundamentowej?
4. Czy zakładane przez Pana 8 cm wysunięcie izolacji ponad wieniec nie powinno być wysunięciem ponad poziomą belkę drewnianą?

W wyniku dalszych rozważań, uwzględniających wstępne konsultacje z Panem w ww. kwestii, pojawił się drugi znak zapytania:
Zakładaliśmy, że poziom podłogi w domu będzie jak najbardziej zrównany z poziomem gruntu (nie chcieliśmy schodków/uskoków z domu na zewnątrz). To oczywiście znowu nasze "chciejstwo" i teraz zaczynamy się zastanawiać czy umiejscowienie podwaliny na poziomie gruntu jest bezpieczne. Tworzy się pytanie czy istnieje sposób na zachowanie naszego założenia podłogi na równi z gruntem, a jeżeli to jest wykluczone to na ile minimalnie można wynieść podłogę? Bo w tym naszym rozwiązaniu podwaliny na gruncie, jakbyśmy zgodnie z Pana założeniem styropian wyciągnęli powyżej gruntu do połowy podwaliny to brakuje nam trochę do rekomendowanego 30 cm cokołu.

Wpadłem na pomysł zrobienia cokołu (o ile ostatecznie będzie konieczny) ponad tym styropianem z płyty poszyciowej z włókna drzewnego do zastosowania zewnętrznego, na którą można by było nanieść mineralną warstwę szpachlową i np. tynk mozaikowy. Oczywiście nad tym rozwiązaniem (pomiędzy tą płytą pełniącą rolę cokołu a wyższą częścią elewacji z desek) znalazłby się odpowiedni wlot wentylacyjny. Czy takie rozwiązanie (podłoga jest zrównana z gruntem a co za tym idzie podwalina jest na gruncie) jest możliwe, acz stwarzające zagrożenie możliwe do przyjęcia czy to też nie wchodzi w grę?

Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane elewacje elewacje wentylowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie

Mikolaj127temat nr 308-2646
visibility czytano 418 razy

Fatalna inwestycja w zakup domu jednorodzinnego


Panie Jerzy,

Bardzo proszę o podpowiedź, co robić w sytuacji, w jakiej znalazła się moja siostra i szwagier. Otóż kupili dom jednorodzinny nad jeziorem w okolicach Piły w stanie praktycznie deweloperskim. Dom ma swój projekt, jednak przewiduje on posadowienie na ławach fundamentowych i od razu parter, jednak dom jest wybudowany na niewielkim zboczu, przez co część z tarasem jest mocno obniżona.
Od strony tarasu jest bardzo mocno podniesiony poziom podłogi (zbocze) i podniesione ścianki fundamentowe czego nie było w projekcie. Do tego ktoś na etapie budowy wpadł na pomysł, że skoro ścianki fundamentowe od są tak wysokie od strony tarasu, to czemu nie wykorzystać tego i nie zrobić sobie piwnicy?
Jak pomyślano, tak zrobiono – od strony tarasu pod całym salonem jest podpiwniczenie, czego nie przewiduje projekt. Ściany fundamentowe wysokie, na zdjęciach nie widać wieńca fundamentowego – tak jakby płyta podłogi parteru leżała na ścianach fundamentowych.

Mam więc dwa pytania
1a. Czy można w jakiś sposób to zalegalizować? Czy jest to w ogóle możliwe? Dom jest odebrany, czyli raczej nikt z urzędników nie był na budowie, a odbiór był zdalnie.
1b. Czy taka samowolka jest niebezpieczna konstrukcyjnie? Czy da się to w ogóle jakoś przeliczyć, czy konieczna będzie wizja lokalna konstruktora? Wg mnie zmiana wysokości ścianki fundamentowej zawsze wpływa na jej wytrzymałość (wyboczenie) plus dodatkowo jak nie ma wieńca u góry…

2. Niezależnie od pytania 1, czy warto poprawić zewnętrzne warstwy ścian fundamentowych, jeśli chodzi o hydroizolację? Zamieszczam zdjęcia i póki co nie wygląda to zbyt dobrze. Ławy fundamentowe nieizolowane, na wierzchu widać wystającą papę. Ściany fundamentowe – nieznany stan hydroizolacji, pokryte styropianem, w części folia kubełkowa (kubełkami do styropianu niestety) a w części masa klejowa i siatka, zapewne najtańsza. Część gruntu przekracza wysokość folii kubełkowej i zachodzi na masę klejową.
Zdecydowano się na odkopanie małego fragmentu fundamentów. Czy można odkopywać więcej, czy nie ruszać?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom remonty naprawy


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.